Niebezpieczeństwa związane z otrzymaniem w spadku nieruchomości

Prawo spadkowe

Otrzymanie w spadku nieruchomości, niezależnie od jej metrażu, związane jest z szeregiem obowiązków – w tym także podatkowych. Niestety, przyjęcie spadku nie zawsze gwarantuje spadkobiercy spokój i zadowolenie. Jednym z podstawowych niebezpieczeństw związanych z dziedziczeniem jest odpowiedzialność spadkobiercy za długi spadkodawcy, jakie wiążą się z nieruchomością. Wszystko za sprawą faktu, iż spadkobranie stanowi sukcesję uniwersalną, narzucającą przejście prawie wszystkich praw i obowiązków spadkodawcy na spadkobiercę, w tym również wszystkich jego zobowiązań. Przyjęcie spadku z dobrodziejstwem inwentarza pozwala na kwotowe ograniczenie tej odpowiedzialności, jednak długi poniżej wartości czynnej spadku będą musiały zostać spłacone przez spadkobiercę. Dodatkowo odpowiada on za nie całym swoim majątkiem, a nie wyłącznie odziedziczonym mieniem. Na szczęście istnieje kilka sposobów na to, by zminimalizować ryzyko pojawienia się niebezpieczeństw związanych z otrzymaniem nieruchomości w spadku. Poznaj najważniejsze wskazówki.

Czy warto przejąć nieruchomość obciążoną długami?

Długi, którymi obciążona jest nieruchomość, nie znikają wraz ze śmiercią spadkodawcy – przechodzą one na osobę dziedziczącą. Dlatego tak ważne jest by upewnić się czy dom jest zadłużony. Jeżeli tak, potencjalny spadkobierca może skorzystać z jednej z trzech opcji:

  • przyjęcia prostego – spadkobierca przejmuje długi spadkowe bez ograniczenia, odpowiadając za nie majątkiem przyjętym w spadku oraz całym swoim prywatnym majątkiem;
  • przyjęcia z dobrodziejstwem inwentarza – spadkodawca bierze odpowiedzialność za długi wyłącznie do wartości stanu czynnego spadku;
  • odrzucenia spadku – odmowa przyjęcia dziedziczenia.

Decyzja o przyjęciu bądź odrzuceniu spadku powinna zostać podjęta w ciągu 6 miesięcy od otrzymania informacji dotyczącej powołania do spadku. W ciągu tego czasu potencjalny spadkobierca musi złożyć oświadczenie przed notariuszem. Może to zrobić również w sądzie rejonowym odpowiednim dla swojego miejsca zamieszkania lub w sądzie spadku.

W przypadku przyjęcia spadku warto pamiętać, iż niemożliwe są jakiekolwiek negocjacje w postaci złożenia oświadczenia o przyjęciu spadku pod określonym warunkiem czy z zastrzeżeniem konkretnego terminu. Złożonego oświadczenia nie można również odwołać. W przypadku gdy potencjalny spadkobierca nie zdąży złożyć oświadczenia o odrzuceniu spadku w ustawowym terminie, przyjmuje się przyjęcie przez niego spadku z dobrodziejstwem inwentarza.

Spadek z dobrodziejstwem inwentarza – co właściwie oznacza?

Przyjmując spadek z dobrodziejstwem inwentarza, spadkobierca ogranicza swoją odpowiedzialność za długi do wysokości odziedziczonego majątku. To rozwiązanie jest korzystne zwłaszcza wtedy, gdy nie jest się pewnym sytuacji finansowej zmarłego i obawia się przejęcia długów. Taka opcja daje spadkobiercy pewność, że nie będzie on musiał spłacać długów przewyższających wartość dziedziczonego przez niego majątku; to ważne głównie wtedy, gdy nie zna się pełnej skali zobowiązań spadkodawcy. Przyjęcie spadku z dobrodziejstwem inwentarza jest korzystnym rozwiązaniem dla osób obawiających się długów spadkowych; chroni przed odpowiedzialnością za długi przewyższające wartość dziedziczonego majątku, co jest szczególnie istotne w sytuacji, gdy potencjalny spadkobierca nie zna pełnej skali zobowiązań spadkodawcy.

Odziedziczenie nieruchomości a obowiązki spadkobiercy

Odziedziczenie nieruchomości to tylko początek krętej ścieżki pełnej wielu zawiłości prawnych. Od spadkobiercy wymaga się dbałości o swoje interesy, a także terminowego uregulowania wszelkich kwestii związanych z omawianą sytuacją. Nieoceniona może okazać się tu pomoc adwokata doświadczonego w sprawach spadkowych. Kancelaria Adwokacka Adwokat Beaty Kapały świadczy profesjonalne doradztwo, a także pomoc prawną w zakresie spadków, dziedziczenia oraz zachowku. Prawo cywilne i spadkowe kryje w sobie wiele aspektów, które często na pierwszy rzut oka nie są zrozumiałe dla osób niezwiązanych z tą dziedziną. Adwokat Beata Kapała zapewnia swoim Klientom wsparcie merytoryczne poparte wieloletnim doświadczeniem. Wątpliwości związane z odziedziczoną nieruchomością warto skonsultować z Kancelarią o ugruntowanej pozycji na rynku.

Potrzebujesz pomocy lub konsultacji?

Nie czekaj, skontaktuj się z nami!

© 2023 Kancelaria Adwokacka Adwokat Beata Kapała. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projekt i realizacja: Agencja kreatywna Tadamart