Przyczyny rozwodów często są złożone i trudno jest wskazać jeden konkretny powód zakończenia małżeństwa. Z racji tego, że w Polsce rozwody stają się coraz bardziej powszechnym zjawiskiem (średnia liczba rozwodów na 100 małżeństw to aż 35), warto jednak przyjrzeć się im bliżej i spróbować określić, z czego wynikają. W tym wpisie skupimy się na omówieniu spornych kwestii, w wyniku których Polacy się rozwodzą.
Jak wynika z informacji, udostępnionych przez Główny Urząd Statystyczny, trzy najczęstsze przyczyny rozwodów w Polsce to:
Jak się okazuje, brak umiejętności osiągnięcia kompromisu przez pary to niezawiniona, a zarazem najczęstsza przyczyna rozwodów. Niezgodność charakterów stanowi bardzo szerokie pojęcie. Należy przez nie rozumieć m. in. odmienne wartości, inne spojrzenie na świat i inne nieporozumienia. Kryzys komunikacji między partnerami i nieumiejętność rozmawiania o problemach prowadzą do narastających napięć. Te z kolei mogą skutkować rozpadem małżeństwa bez orzekania o winie. W sytuacji, gdy wraz z małżonkiem mimo wielu prób nie jesteście Państwo w stanie dojść do porozumienia, możecie rozważyć rozwód z powodu niezgodności charakterów. W takim przypadku nie jest konieczne dostarczanie materiału dowodowego – niezgodność charakterów może stanowić podstawę do orzeczenia rozwodu na podstawie samych zeznań.
Innym częstym powodem rozwodów w Polsce jest zdrada małżeńska. W wielu przypadkach niedochowanie wierności okazuje się nie do zaakceptowania przez drugiego partnera. Sama zdrada nie jest jednak wystarczającym powodem, aby Sąd orzekł rozwód. Konieczne jest wykazanie, że to właśnie w wyniku zdrady doszło do zupełnego i trwałego rozpadu pożycia małżeńskiego. Zdradę należy udowodnić – w tym pomóc może adwokat rozwodowy, doświadczony w zakresie rozwodów z orzeczeniem o winie.
Również w przypadku alkoholizmu jednego z małżonków, możliwy jest rozwód z jego winy. Nadużywanie alkoholu prowadzi do wielu naruszeń, w tym nietykalności współmałżonka. Problem alkoholowy niesie ze sobą poważne konsekwencje nie tylko dla zdrowia uzależnionej osoby, ale i całej rodziny. Często zdarza się, że alkoholik trwoni pieniądze, pozbawiając bliskich środków do życia. Aby uzyskać rozwód z alkoholikiem, niezbędne będzie zgromadzenie stosownych dowodów oraz złożenie obszernych wyjaśnień. Pomocni mogą okazać się również świadkowie, np. sąsiedzi, przyjaciele lub rodzina. Dobry adwokat pomoże wykazać przed Sądem, że choroba alkoholowa współmałżonka doprowadziła do rozkładu pożycia małżeńskiego.
Oprócz trzech głównych przyczyn rozwodów w Polsce, wymienia się także: trudności mieszkaniowe, różnice światopoglądowe, niedobór seksualny, a nawet dłuższą nieobecność jednego z małżonków. Tak naprawdę na decyzję o zakończeniu małżeństwa przez rozwód składa się wiele czynników. Bez względu na okoliczności, nigdy nie jest to proste. Mając u swojego boku dobrego adwokata od rozwodów, można ze względnym spokojem przejść przez sprawę i odzyskać wolność w sposób formalny.
Nie czekaj, skontaktuj się z nami!
© 2023 Kancelaria Adwokacka Adwokat Beata Kapała. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i realizacja: Agencja kreatywna Tadamart